Organi državne uprave su dužni da prilikom predlaganja novog zakona ili izmene postojećeg, a kojima se bitno menja uređenje određene oblasti ili nekog pitanja koje posebno zanima javnost sprovedu javnu raspravu. Na ovaj način građanima se pruža prilika da se upoznaju sa predloženim rešenjima i da podnesu primedbe i sugestije pre usvajanja konačnog teksta tog zakona, kao i da se blagovremeno pripreme za eventualne obaveze koje se tim propisima utvrđuju. Javnu raspravu organi organizuju i o predlogu dokumenta javne politike (strategije, programi, koncepti politike i akcioni planovi), a mogu je organizovati i kada su u pitanju podzakonski akti (npr. uredbe i odluke koje donosi Vlada).

Organi javnost obaveštavaju o održavanju javne rasprave na svojoj internet prezentaciji, kao i na Portalu eUprava, objavljivanjem javnog poziva za učešće u javnoj raspravi sa programom javne rasprave. Program sadrži predloženi tekst akta ili dokumenta javne politike sa obrazloženjem, informacije o periodu održavanja javne rasprave, kao i druge važne informacije o aktivnostima koje  se planiraju tokom održavanja javne rasprave, kao što su mesto i vreme održavanja okruglih stolova ili tribina). Organi su dužni i da Vam predstave razloge zbog kojih se predlaže promena, efekte koje će te promene imati na građane i privredu, životnu sredinu, tržište, javne finansije i druge značajne efekte, kao i da je način na koji se predlaže promena odgovarajući.

Posebno je važno da Vas organ obavesti na koji način možete učestvovati u javnoj raspravi (prijava za tribinu ili registracija za događaj koji se organizuje putem interneta), odnosno kako možete poslati svoje komentare ili sugestije za unapređenje teksta akata ili dokumenta (elektronskom poštom, običnom poštom na adresu organa i sl).

U delu Portala eUprava u kojem su objavljene javne rasprave (eParticipacija) omogućeno Vam je da učestvujete u javnoj raspravi elektronskim putem, nakon što se prijavite na automatizovan način putem portala za elektronsku identifikaciju. Istovremeno su Vam dostupne sve neophodne informacije u vezi sa predloženim aktom, kao što su: koji organ je predlagač akta, sastav radne grupe koja je pripremila tekst akta, razloge i obrazloženje za predložene promene i drugo. Postoji mogućnost da ostavite komentar na predloženi akt, kao i da vidite objavljene komentare drugih učesnika, čime aktivno doprinosite finalnom uobličavanju dokumenta.

Nakon završene javne rasprave, u roku od 15 dana, organ objavljuje i izveštaj sa javne rasprave na svojoj internet prezentaciji, kao i na Portalu eUprava, u kojem opisuje tok i rezultate javne rasprave.